Polska z Ameryki :: Piszę o Polsce, Ameryce, i o sobie, mieszkając w USA od 1993 roku. ::

3 pilary planu Obamy

Edukacja. Tutaj jest bardzodużo do zrobienia. Wyższe szkoły w USA mają się w miarę dobrze. Dużo gorzej jestod klasy 1-szej do 12-tej (Elementary, Middle, i High School). Tutaj dzieci zUSA wypadają słabo w porównaniu z innymi ze świata. Dużo trzeba poprawić.
 
100 miliardów dolarów. Tak, tylema do wykorzystania sekretarz od edukacji (tzw, minister edukacji). Pan Duncanzbiera bardzo pochlebne opinie. Jest to bardzo kompetentny facet. Udało mu siębardzo dużo jak zarządzał szkołami w Chicago. Podoba mi się jego podejście: mamy pieniądze dla waszych instytucji, ale pokażcie mi co planujecie zmienić i jak umiejętnie wykorzystacie te pieniądze; pokażcie mi plan zmian, i jak zostaniezatwierdzony, to dostaniecie pieniądze i jeszcze dużo więcej. Najlepsze stanydostaną więcej. Jestto typowy system zapłaty za zmiany.
 
Czy się uda? Mam nadzieję.Ostatnio w Economist piszą że jak obecnemu sekretarzowi się to nie uda, tochyba żadnemu innemu. Ale są poważne obstrukcje. Najpoważniejszym są związkizawodowe. To one blokowały, blokują, i będą blokować zmiany. (Dlatego ja jestem przeciwko związkom zawodowym.) To dzięki nim bardzotrudno jest zwolnić słabego nauczyciela. To dzięki nim, dzieci tak naprawdę niemają wyboru i muszą iść do szkoły tam gdzie są przydzielone. Pan Duncan planuje to zmienić i otworzyć (czytaj: pozwolić otworzyć) dużo mniejszych szkół. Trzymam za niego kciuki. Myślę że uda mu się wprowadzić poważne zmiany. Na razie z wielkim zainteresowaniemczytam jego poczynania.
 
Opieka zdrowotna. Tutaj jesttez bardzo duży problem. Koszty rosną w ogromnym tempie. Coraz więcej osób nie jest ubezpieczonych (już ponad 40 milionów). Już w tym roku ma powstać plan tzw.,uniwersalnego ubezpieczenia, gdzie każdy jest ubezpieczony: ma opcjeubezpieczenia w pracy (teraz to jedyna opcja), albo może wykupić sobie (w miarę) tanie ubezpieczenie (teraz, ze względu na koszty, ta opcja prawie nie istnieje).
 
Ja zauważam ze ubezpieczenie zroku na rok idzie do góry. Coraz więcej muszę płacić. A ilość usług albo sięzmniejsza, albo trzeba za nie więcej płacić.
 
W USA system zdrowotny jestdobry, na wysokim poziomie. Ale USA wydaje dużo więcej niż inne kraje.
 
Ogromne lobby w tej częścigospodarki, z ogromnymi firmami nie zwiastuje łatwego przebiegu dla tego rodzajuzmian. Mam nadzieje że coś uda się zrobić. Że ceny zamiast ciągle rosnąć będą spadać albo otrzymywać się na tym samy poziomie. Niemożliwe? Dobre pytanie.Zobaczymy.
 
Odnawialna energia. USA zużyciem energii subsydiują kraje jej nie przyjazne. USA powinny być w większymstopniu samowystarczalne. Trzeba też mniej zanieczyszczać. W USA dalej połowęelektrowni zasilane jest węglem. Potrzeba ogromnych nakładów żeby to zmienić.
 
Pierwsze pozytywne zmiany jużnadchodzą. Obama jest bardziej pro-ekologiczny. Czytam ze plany nowych węglowychelektrowni są kasowane. Energia z wiatru, słońca, i atomowa ma coraz lepszeprospekty. Idą na to ogromne pieniądze.
 
Edukacja. Zdrowie. Energia.Biliony dolarów żeby polepszyć sprawy i postawić USA na nogi i pokierować na nową drogę. Uważam że to są bardzo dobre plany. Warto w nie inwestować. Myślę że pozwolą zmienićUSA na lepsze.

One Response to “3 pilary planu Obamy”

  1. Pistacjowy Kosmita says:

    U Ciebie jeszcze 4 czerwca. Wszystkiego dobrego i za Twoje i całej Twojej rodziny – na zdrowie! Cheers!

Ulubiony Cytat

Tematy

Tagi

Archiwum

Czytam (i polecam)

· swojak.info - Polska po emigracji
· Azrael - zwykłe pisanie

Powrót do Polski

  do mojego powrotu do Polski w 2015!

Moje Strony

· kubasek.com
· kacwin.com

Humor

· Humorek

Nowe Wpisy

Zapisz się na listę! Zostaniesz powiadomiony o każdym nowym wpisie na tym blogu.

Currently Reading

Info

© 2001-2024 Stanley Kubasek About me :: Contact me

Najbardziej Popularne

Ja na Twitter

»zobacz więcej

Ostatnie Wpisy