Polska z Ameryki :: Piszę o Polsce, Ameryce, i o sobie, mieszkając w USA od 1993 roku. ::

Światowy Kryzys

W Polsce się bronią: kryzys ominie Polskę. Tymczasem ten kryzys chyba nie ominie żadnego kraju. Polska akurat jest w dosyć dobrej sytuacji. Prawdopodobnie unikniemy recesji. Ale to głównie dzięki pieniedzy z UE. Można powiedzieć: UE daje nam pakiet antykryzysowy.

Beznadzieja…

Tutaj w USA sytuacja jest beznadziejna! Co chwila słychać o jakichś zwolnieniach, o zamykaniu zakładów, sklepów. Nawet w firmie której pracuję były zwolnienia. Dobrego kolegę z Czech zwolnili. :-( Kto wie, następna runda może i mnie nie ominąć.

Sytuacja w USA jest ciężka i rok 2009 bedzie chyba jeszcze gorszy. Bezrobocie prawdopodobnie sięgnie conajmniej 8%. Już teraz jest 7.2%. Ceny domów pójdą w dół 10-20%. Ponad milion domów ludziom zabiorą.

Ale są też pozytywy tego kryzysu…

Rosja. Wenezuala. Iran. I parę innych krajów. Powoli wydawało im się że przez ropę bedą rządzić światem. Kraje te cofnęły demokrację w swoich krajach. Robiły się coraz pewniejsze. Ropa poniżej $50 za baryłkę to najlepsza broń na nich! Z tego bardzo się cieszę.

Owerkonsumpcja. Tutaj w Stanach doszło do tego ze nianki kupywały domy za pół miliona $$! To nie jest zdrowa sytuacja. Czy bank dający takie pieniadze nie powinien być bardziej “ostrożny”. Niestety tak nie było. Ludzie kupywali domy, samochody, i inne drogie rzeczy na kredyt. To musiało się kiedyś skończyć. Szkoda tylko że doszło do takiej skali.

Oczyszczenie. Recesja ma ten pozytyw ze “oczyszcza” rynki, gospodarkę. Oczyszcza z “nieefektywności”. Przekręty wychodzą na jaw. Bolesne, ale po prostu przywraca ludzi i firmy na ziemię.

2009 prawdopodobnie będzie rokiem wielkiego kryzysu. Ale jak już wszyscy zamienią się w pesimistów, i wydawać się będzie że nie da się wyjść z kryzysu, stan rzeczy sie polepszy. I znowu będzie wzrost. I będzie dobrze.

Ulubiony Cytat

Tematy

Tagi

Archiwum

Czytam (i polecam)

· swojak.info - Polska po emigracji
· Azrael - zwykłe pisanie

Powrót do Polski

  do mojego powrotu do Polski w 2015!

Moje Strony

· kubasek.com
· kacwin.com

Humor

· Humorek

Nowe Wpisy

Zapisz się na listę! Zostaniesz powiadomiony o każdym nowym wpisie na tym blogu.

Currently Reading

Info

© 2001-2024 Stanley Kubasek About me :: Contact me

Najbardziej Popularne

Ja na Twitter

»zobacz więcej

Ostatnie Wpisy